StoryEditorUE

Polka najbardziej innowacyjną rolniczką w Europie

22.10.2018., 13:10h
W poniedziałek, 15 października 2018 r. przypadał Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Właśnie tego dnia w Brukseli odbyło się też uroczyste podsumowanie i rozstrzygnięcie 5. edycji konkursu na „Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek” (European Innovation Award for Women Farmers) organizowany przez Copa-Cogeca.

Pomysł polskiej rolniczki najbardziej innowacyjny

W tym roku Copa - Cogeca zwróciło uwagę na 35 projektów zgłoszonych do konkursu. Wśród nich było 3 kobiety z Polski. I to właśnie Polka, Magdalena Węgiel została tegoroczną zwyciężczynią „Europejskiej Nagrody za Innowacje dla Rolniczek”.

Magdalena Węgiel zyskała uznanie kapituły konkursowej dzięki projektowi z zakresu akwakultury, pt. „Pstrąg Ojcowski”, który przywraca hodowlę pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. Ich celem jest też propagowanie świadomego i etycznego chowu, edukacja społeczności w zakresie historii regionu oraz tradycji kulinarnych.

Co ciekawe, wcześniej przez 25 lat pracowała w sektorze IT i nie miała żadnych doświadczeń i wykształcenia związanego z rolnictwem czy rybołówstwem. Dopiero w 2014 r. po przeprowadzeniu się na wieś, razem z córką zajęła się prowadzeniem gospodarstwa rybackiego „Pstrąg Ojcowski”. Od tego czasu odtworzono pstrągarnie, która istniała tutaj od połowy lat 30-tych XX wieku.



  • Magdalena Węgiel zdobyła nagrodę dla najbardziej innowacyjnej rolniczki w Europie, za umiejętne połączenie tradycyjnej hodowli wyjątkowego gatunku ryb z nowoczesnymi metodami sprzedaży i promocji własnych produktów

Organizatorzy „Europejskiej Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek” zdecydowali o wygranej Gospodarstwa Rybackiego Magdaleny Węgiel, ponieważ skupiło się na hodowli wyjątkowego gatunku ryb w naturalny sposób przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych metod sprzedaży i promocji własnych produktów, w tym przy wykorzystaniu foodtrucków.

Inne polskie projekty, które zostały wyróżnione

Warto również zwrócić uwagę na pozostałe projekty z Polski, które znalazły się wśród 35 najciekawszych projektów w konkursie Copa-Cogeca. Jedną z wyróżnionych rolniczek jest Agnieszka Gremza, która ma 70-hektarowe gospodarstwo w powiecie sokólski na Podlaski nastawione na produkcję mleka i stworzyła własną przydomową fabrykę sera „Swojski” Ser Koryciński. Agnieszka Gremza z mleka od własnych krów wytarza różnego rodzaju sery, w tym goudę, biały i niebieski oraz masło i jogurty. Sery są wytwarzane według starego przepisu, który pani Agnieszka otrzymała od swojej teściowej. Od 2012 roku Ser Koryciński został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako chroniony produkt regionalny.

Kolejną wyróżnioną polską rolniczką jest Małgorzata Solis spod Kraśnika na Lubelszczyźnie, która prowadzi 16-hektarowe gospodarstwo sadownicze, w którym znaczna część została wydzielona na samodzielnie stworzone arboretum, w którym można podziwiać jabłonie starych gatunków, których już się nie uprawia w sadach towarowych. Gospodarstwa Małgorzaty Solis od 2010 roku zaczęło produkować soki jabłkowe, dżemy i syropy owocowe, a od 2016 roku zajmuje się też rzemieślniczą produkcją cydru. Jak podkreślili organizatorzy konkursu, innowacyjność projektu Małgorzaty Solis polega na zaoferowaniu nowego produktu w obliczu wprowadzenia rosyjskiego embarga oraz stworzeniu własnej platformy internetowej do sprzedaży lokalnych produktów.

To już 5 edycja konkursu

Konkurs na „Europejską Nagrodę za Innowacje dla Rolniczek” został organizowany już po razy piąty, a wręczenia nagrody odbywa się co 2 lata. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na innowacyjne projekty prowadzone przez europejskie kobiety zaangażowane w branżę rolniczą.

Paweł Mikos
Fot. Copa-Cogeca/Twitter
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:23